M.A. Ford 1 MM DIA-GR ROUTER ENDMI
EDP: 90925
Sizes
| Diameter | 1mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0394 |
| Shank Diameter | 3.175mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 4mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| End Grind | End Mill |
| Type of Cut | Down Cut |
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 7 |
| No. Flutes RH | 5 |











