M.A. Ford 2.0MM DGR ENDMILL COLLAR
EDP: 91010
Sizes
| Diameter | 2mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0787 |
| Shank Diameter | 3.175mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 8mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| End Grind | End Mill |
| Type of Cut | Down Cut |
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 9 |
| No. Flutes RH | 7 |


