× Estimate Shipping Close
Specifications
| CUTTING DIA | 0.1250 in |
|---|---|
| LOC | 0.5000 in |
| SHK DIA | 0.1250 in |
| OAL | 2.0000 in |
| NO. FLUTES | 4 |
| CORNER RADIUS | Square |
| SHANK | WELDON |
| COATING | NanoMAX |
| Detail | * Unique NanoMax coating<br>* Variable Index<br>* Broad Technique Range from Slotting to Finishing |
| Application | ISO P, ISO M, ISO S, Steel, Stainless Steel, Titanium |


