Solid Carbide end mill 2 flute
Specifications
| CUTTING DIA | 0.2500 in |
|---|---|
| LOC | 0.3750 in |
| SHK DIA | 0.2500 in |
| OAL | 4.0000 in |
| NO. FLUTES | 2 |
| REACH | 1.7500 in |
| CORNER RADIUS | 0.015 in |
| INTERNAL COOLANT | Yes |
| COATING | N/A |
| Detail | * Coolant Through Design Directs the Coolant at the Cutting Edge<br>* The Coolant Provides Lubrication, Dissipates Heat and Clears Chips<br>* Coolant at the Cutting Edge Contributes to Superior Finishes. |
| Application | ISO N Non-Ferrous, Aluminum, Brass, Bronze, Copper |


