Solid Carbide end mill, 3 flute, 0.030 corner rad, standard length, necked, ZRN coated
Specifications
| CUTTING DIA | 0.5000 in |
|---|---|
| LOC | 0.6250 in |
| SHK DIA | 0.5000 in |
| OAL | 4.0000 in |
| NO. FLUTES | 3 |
| REACH | 2.1250 in |
| NECK DIA | 0.4750 in |
| CORNER RADIUS | 0.030 in |
| COATING | ZrN |
| Detail | * Designed for Heavy Material Removal Rates<br>* The Sinusoidal Chipbreaker Pattern and Open Flute Geometry are Optimized to Slot 30% Faster than a Standard Design. |
| Application | ISO N Non-Ferrous, Aluminum, Brass, Bronze, Copper |


