Solid Carbide end mill, 2 flute, 0.060 corner rad, standard length, necked, ZRN coated
Specifications
| CUTTING DIA | 0.5000 in |
|---|---|
| LOC | 0.6250 in |
| SHK DIA | 0.5000 in |
| OAL | 4.0000 in |
| NO. FLUTES | 3 |
| REACH | 2.1250 in |
| CORNER RADIUS | 0.060 in |
| INTERNAL COOLANT | Yes |
| COATING | ZrN |
| Detail | * Designed for Heavy Material Removal Rates<br>* The Sinusoidal Chipbreaker Pattern is Optimized to Slot 30% Faster than a Standard Design. <br>* Unique Coolant Through Design Directs the Coolant at the Cutting Edge. |
| Application | ISO N Non-Ferrous, Aluminum, Brass, Bronze, Copper |


