Solid Carbide end mill, 7 flute, 0.190 corner rad, medium length, ESG coated
Specifications
| CUTTING DIA | 1.0000 in |
|---|---|
| LOC | 2.0000 in |
| SHK DIA | 1.0000 in |
| OAL | 5.0000 in |
| NO. FLUTES | 7 |
| CORNER RADIUS | 0.190 in |
| COATING | ESG |
| Detail | * Designed for High Efficiency Machining<br>* Large Core Diameter Prevents Deflection |
| Application | ISO S, ISO M, Titanium, Stainless Steel |


