Solid Carbide end mill, 7 flute, 0.030 corner rad, standard length, necked, ESG coated
Specifications
| CUTTING DIA | 1.0000 in |
|---|---|
| LOC | 1.2500 in |
| SHK DIA | 1.0000 in |
| OAL | 5.0000 in |
| NO. FLUTES | 7 |
| REACH | 2.6250 in |
| NECK DIA | 0.9500 in |
| CORNER RADIUS | 0.030 in |
| COATING | ESG |
| Detail | * Designed for High Efficiency Machining<br>* Large Core Diameter Prevents Deflection |
| Application | ISO S, ISO M, Titanium, Stainless Steel |





