Solid Carbide end mill, 4 flute, ballnose, standard length, necked, ESG coated
Specifications
| CUTTING DIA | 0.1250 in |
|---|---|
| LOC | 0.1875 in |
| SHK DIA | 0.1250 in |
| OAL | 3.0000 in |
| NO. FLUTES | 4 |
| REACH | 0.5000 in |
| CORNER RADIUS | Ball |
| SHANK | CYLINDRICAL |
| COATING | ESG |
| Detail | * Unmatched Material Removal Rates<br>* Variable Index, Dual Helix<br>* Broad Technique Range from Slotting to Profiling |
| Application | ISO S, ISO M, ISO P, Titanium, Stainless Steel, Steel |


