Solid Carbide end mill, 5 flute, 0.250 corner rad, medium length, ESG coated
Specifications
| CUTTING DIA | 0.7500 in |
|---|---|
| LOC | 1.6250 in |
| SHK DIA | 0.7500 in |
| OAL | 4.0000 in |
| NO. FLUTES | 5 |
| CORNER RADIUS | 0.250 in |
| SHANK | CYLINDRICAL |
| COATING | ESG |
| Detail | * Unmatched Material Removal Rates<br>* Variable Index<br>* Broad Technique Range from Slotting to Profiling |
| Application | ISO S, ISO M, ISO P, Titanium, Stainless Steel, Steel |


