Solid Carbide end mill, 4 flute, square, standard length, ESG coated
Specifications
| CUTTING DIA | 0.6250 in |
|---|---|
| LOC | 0.7500 in |
| SHK DIA | 0.6250 in |
| OAL | 3.0000 in |
| NO. FLUTES | 4 |
| CORNER RADIUS | Square |
| COATING | ESG |
| Detail | * Open Flute Form<br>* Variable Helix |
| Application | ISO P, ISO K, Steel, Cast Iron |


