Solid Carbide end mill, 4 flute, 0.030 corner rad, standard length, ESG coated
Specifications
| CUTTING DIA | 1.0000 in |
|---|---|
| LOC | 1.5000 in |
| SHK DIA | 1.0000 in |
| OAL | 4.0000 in |
| NO. FLUTES | 4 |
| CORNER RADIUS | 0.030 in |
| COATING | ESG |
| Detail | * Open Flute Form<br>* Variable Helix |
| Application | ISO P, ISO K, Steel, Cast Iron |


