Solid Carbide router, 8 flute, end mill pt, DFC coated
Specifications
| CUTTING DIA | 0.1875 in |
|---|---|
| LOC | 0.7500 in |
| SHK DIA | 0.1875 in |
| OAL | 2.5000 in |
| NO. FLUTES | 8/7 |
| COATING | DFC |
| Point Style | ENDMILL |
| Detail | DFC Coated tool to be used for roughing or finishing carbon fiber laminates. Multiple flutes eliminate vibration and control tool engagement. Chisel tooth design creates a compression effect to prevent delamination and fiber breakout. |
| Application | Composite, Fiberglass |


