Recommended for Cutting:
- Veneers
- Laminates
- Melamine
Tool No. MB10800-30
| (D) Diameter | 10 (250mm) |
|---|---|
| Teeth | 80 |
| (d) Bore | 5/8 |
| Pinholes | 2/7/42 2/9/46 2/10/60 |
| Tooth Grind | Hi-ATB |
| Hook Angle | -6° |
| Kerf (B) | .126 (3.2mm) |
| Plate (C) | .102 (2.6mm) |

$187.10 Original price was: $187.10.$140.33Current price is: $140.33.
10″/80T MELAMIN HATB 30MM BORE
Recommended for Cutting:
| (D) Diameter | 10 (250mm) |
|---|---|
| Teeth | 80 |
| (d) Bore | 5/8 |
| Pinholes | 2/7/42 2/9/46 2/10/60 |
| Tooth Grind | Hi-ATB |
| Hook Angle | -6° |
| Kerf (B) | .126 (3.2mm) |
| Plate (C) | .102 (2.6mm) |

| Weight | 2.7 lbs |
|---|
10" (250mm) Diameter
Amana 610800C 10″ x 80T ATB Prestige Electro-Blu Cut-off & Crosscut Saw Blade 5/8″ Arbor
10" (250mm) Diameter
Amana MB10800 10″ x 80T Hi-ATB Double Sided Laminate/Melamine Saw Blade 5/8″ Arbor
10" (250mm) Diameter
Amana MB10800C 10″ x 80T Hi-ATB Electro-Blu Double Sided Laminate/Melamine Saw Blade 5/8″ Arbor
10" (250mm) Diameter
Amana 610600C 10″ x 60T ATB Electro-Blu Cut-off & Crosscut Saw Blade 5/8″ Arbor
10" (250mm) Diameter
AGE MD10-601 Plywood & Laminate 10″ Dia x 60T TCG, 12 Deg, 5/8 Bore
General Purpose
10" (250mm) Diameter