M.A. Ford 1.6MM DGR COLLARED
EDP: 90826
Sizes
| Diameter | 1.6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0630 |
| Shank Diameter | 3.175mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 5mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| End Grind | Safe |
| Type of Cut | Down Cut |
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 7 |
| No. Flutes RH | 5 |


