Solid Carbide router, 4 flute, upcut, DFC coated
Specifications
| CUTTING DIA | 0.2500 in |
|---|---|
| LOC | 0.5000 in |
| SHK DIA | 0.2500 in |
| OAL | 3.0000 in |
| Helix Direction | Up |
| NO. FLUTES | 4 |
| COATING | DFC |
| Detail | Tool to be used as a rougher or finisher in carbon fiber laminates in tight tolerance applications. Low helix and optimized rake angles cleanly shear composite fibers to prevent delamination. Diamond coated (DFC) for increased tool life. |
| Application | Composite, Fiberglass |








