M.A. Ford 5 FL 6MM 90 DEG CHF MILL
EDP: 35026
Sizes
| Diameter | 6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2362 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 57mm |
| Length of Cut | 2.25mm |
| Included Angle | 90° |
Specifications
| Coating | ALtima® Blaze |
|---|---|
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 5 |










