M.A. Ford 5FL 10MM 90 DEG CHF MILL
EDP: 35028
Sizes
| Diameter | 10mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3937 |
| Shank Diameter | 10mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 72mm |
| Length of Cut | 4.125mm |
| Included Angle | 90° |
Specifications
| Coating | ALtima® Blaze |
|---|---|
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 5 |









