M.A. Ford 13623620 W/.006 CR
EDP: 77036
Sizes
| Diameter | 6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2362 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 58mm |
| Length of Cut | 13mm |
| Corner Radius | 0.15R |
Specifications
| Helix Angle | 45° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| End Grind | Corner Radius |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






