M.A. Ford 13831500R.020 FORDLUBE
EDP: 77094
Sizes
| Diameter | 8mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3150 |
| Shank Diameter | 8mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 64mm |
| Length of Cut | 19mm |
| Corner Radius | 0.50R |
Specifications
| Helix Angle | 36° |
|---|---|
| Coating | Fordlube |
| End Grind | Corner Radius |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® X-AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |







