M.A. Ford 16MM X 4MM CR FORDLUBE
EDP: 15261
Sizes
| Diameter | 16mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .6299 |
| Shank Diameter | 16mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 89mm |
| Length of Cut | 32mm |
| Corner Radius | 4.00R |
Specifications
| Helix Angle | 36° |
|---|---|
| Coating | Fordlube |
| End Grind | Corner Radius |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® X-AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |







