M.A. Ford 4.6MM HI-TUFF ALTIMA
EDP: 77312
Sizes
| Diameter | 4.6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1811 |
| Shank Diameter | 4.6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 56mm |
| Length of Cut | 28.5mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






