M.A. Ford ALTIMA 5.60MM HI-TUFF
EDP: 77321
Sizes
| Diameter | 5.6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2205 |
| Shank Diameter | 5.6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 62mm |
| Length of Cut | 33.4mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






