M.A. Ford 6.9MM HI-TUFF DRL ALTIMA
EDP: 75355
Sizes
| Diameter | 6.9mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2716 |
| Shank Diameter | 6.9mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 68mm |
| Length of Cut | 38mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






