M.A. Ford 10.3MM HI-TUFF DR ALTIMA
EDP: 77356
Sizes
| Diameter | 10.3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4055 |
| Shank Diameter | 10.3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 84mm |
| Length of Cut | 49mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






