M.A. Ford 22417320 4.40MM TIN
EDP: 77469
Sizes
| Diameter | 4.4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1732 |
| Shank Diameter | 4.4mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 80mm |
| Length of Cut | 47mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Specification | DIN 338 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



