M.A. Ford 2.50MM 3 FLT FORDLUBE
EDP: 77589
Sizes
| Diameter | 2.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0984 |
| Shank Diameter | 2.5mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 43mm |
| Length of Cut | 20.5mm |
| Included Angle | 144° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | Fordlube |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |



