M.A. Ford 4.20MM ALTIMA 3 FLUTE DR
EDP: 75679
Sizes
| Diameter | 4.2mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1654 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 74mm |
| Length of Cut | 36mm |
| Included Angle | 144° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Specification | DIN 6537 L |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |



