M.A. Ford 6.20MM 3 FLT FORDLUBE
EDP: 77623
Sizes
| Diameter | 6.2mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2441 |
| Shank Diameter | 8mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 91mm |
| Length of Cut | 53mm |
| Included Angle | 144° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | Fordlube |
| Specification | DIN 6537 L |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |



