M.A. Ford 10.40MM ALTIMA 6 FLT DRL
EDP: 75732
Sizes
| Diameter | 10.4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4094 |
| Shank Diameter | 12mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 118mm |
| Length of Cut | 71mm |
| Included Angle | 144° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Specification | DIN 6537 L |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |



