M.A. Ford 5.0MM REAMER ALTIMA
EDP: 77835
Sizes
| Diameter | 5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1969 |
| Shank Diameter | 4.83mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 76mm |
| Length of Cut | 25.5mm |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TrueSize® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |



