M.A. Ford 27239370 ALTIMA
EDP: 77928
Sizes
| Diameter | 10mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3937 |
| Shank Diameter | 9.65mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 89mm |
| Length of Cut | 32mm |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TrueSize® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 6 |



