M.A. Ford 278 1600N4-1.0RB HB FLAT
EDP: 77949
Sizes
| Diameter | 16mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .6299 |
| Shank Diameter | 16mm |
| Shank Type | Weldon |
| OAL | 117mm |
| Length of Cut | 35mm |
| Neck Length | 65mm |
| Corner Radius | 1.00R |
Specifications
| Helix Angle | 40° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Blaze |
| End Grind | Corner Radius |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® XT |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 5 |


