M.A. Ford 7/16 SPHERICAL FINE DI
EDP: 76374
Sizes
| Diameter | 11mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4331 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 54mm |
| Length of Cut | 9mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SD-4M-F Diam |
| Type of Cut | Fine Diamond |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 24 |
| No. Flutes RH | 30 |








