M.A. Ford SD-5MZ
EDP: 43184
Sizes
| Diameter | 12mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4724 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 56mm |
| Length of Cut | 9.5mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SD-5MZ |
| Type of Cut | Single |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 24 |






