M.A. Ford SG-3MZ-F CARBIDE BUR
EDP: 46102
Sizes
| Diameter | 10mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3937 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 65mm |
| Length of Cut | 20mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SG-3MZ-F |
| Type of Cut | Fine |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 30 |




