M.A. Ford .0354 #METRIC# 0.90MM RE
EDP: 01117
Sizes
| Diameter | 0.9mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0354 |
| Shank Diameter | 0.9mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 6.5mm |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TrueSize® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |




