M.A. Ford 2.0MM 3 FLUTE DRILL
EDP: 22950
Sizes
| Diameter | 2mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0787 |
| Shank Diameter | 2mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 16mm |
| Included Angle | 144° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |




