M.A. Ford .1319 #METRIC# 3.35MM RE
EDP: 01453
Sizes
| Diameter | 3.35mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1319 |
| Shank Diameter | 3.23mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 64mm |
| Length of Cut | 19mm |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TrueSize® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |




