M.A. Ford SE-5NFM CARBIDE BUR
EDP: 44157
Sizes
| Diameter | 12.7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5000 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 67mm |
| Length of Cut | 22mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SE-5NFM |
| Type of Cut | Shear |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 8 |






