M.A. Ford 1/2 CYL-FLAT FINE EC-AD
EDP: 76333
Sizes
| Diameter | 12.7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5000 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 70mm |
| Length of Cut | 25mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SB-5M-F Alt Diam |
| Type of Cut | Fine Alternate Diamond |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 14 |
| No. Flutes RH | 35 |





