M.A. Ford 0.60MM X 5MM ALTIMA DRILL
EDP: 04698
Sizes
| Diameter | 0.6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0236 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 57mm |
| Length of Cut | 5mm |
| Included Angle | 135°-140° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® MXD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


