M.A. Ford SK-7M CARBIDE BUR
EDP: 29735
Sizes
| Diameter | 19mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .7480 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 58mm |
| Length of Cut | 9.5mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SK-7M |
| Type of Cut | Single |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 30 |




