M.A. Ford SA-15M-D CARBIDE BUR
EDP: 41477
Sizes
| Diameter | 19mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .7480 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 58mm |
| Length of Cut | 12.7mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SA-15M-D |
| Type of Cut | Double Cut |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 12 |
| No. Flutes RH | 30 |






