M.A. Ford SH-5L6M-F
EDP: 49857
Sizes
| Diameter | 12.7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5000 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 181mm |
| Length of Cut | 31mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SH-5L6M-F |
| Type of Cut | Fine |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 35 |






