M.A. Ford .2402 #METRIC# 6.10MM RE
EDP: 01813
Sizes
| Diameter | 6.1mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2402 |
| Shank Diameter | 5.99mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 76mm |
| Length of Cut | 25.5mm |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TrueSize® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |




