M.A. Ford .2953 #METRIC# 7.50MM RE
EDP: 01893
Sizes
| Diameter | 7.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2953 |
| Shank Diameter | 7.24mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 89mm |
| Length of Cut | 28.5mm |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TrueSize® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 6 |




