M.A. Ford DRILL 5.5MM SOLID REGULA
EDP: 02400
Sizes
| Diameter | 5.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2165 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 82mm |
| Length of Cut | 40mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister XD® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


