M.A. Ford 1.85MM X 7 ALTIMA DRILL
EDP: 04891
Sizes
| Diameter | 1.85mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0728 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 50mm |
| Length of Cut | 7mm |
| Included Angle | 142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® MPD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


