M.A. Ford 2.35MM X 9 ALTIMA DRILL
EDP: 04901
Sizes
| Diameter | 2.35mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0925 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 60mm |
| Length of Cut | 9mm |
| Included Angle | 142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® MPD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


